لطفا صبر نمایید...

درباره طرح


بسم الله الرحمن الرحیم

طرح اشتراک نشریات کشور

 

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف گسترش فرهنگ مطالعه و حمایت از اقتصاد مطبوعات، طرح اشتراک نشریات با تسهیلات ویژه را راه‌اندازی کرده است.

تعاریف:

تیراژ حمایتی: تیراژ پایه طرح اشتراک (3000 نسخه) ضربدر ضریب کیفی.

یارانه اشتراک: مبلغ حمایتی که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بابت اشتراك هر نسخه به مشترك تعلق مي‌گيرد و مستقيماً به نشریه پرداخت می‌شود.

یارانه توزیع: مبلغ حمایتی که بابت ارسال هر نسخه برای مشترک به نشریه پرداخت می‌شود.

ضریب وصول: میزان راستی‌آزمایی وصول نشریه به مشترکان.

ضریب پراکندگی: این ضریب براساس فاصله ‌نشاني‌های مشترکان از یکدیگر به دست می‌آید و به شرح زير، به تشخیص مديريت سامانه اشتراک است:

- نشانی‌های پراکنده از يكديگر: ضريب 1

- نشاني‌هايي كه نزديك يكديگر واقع هستند: ضريب 0.5

- نشاني‌هايي كه در مجتمع مسکونی، اداری، تجاری، آموزشی و... قرار دارند: ضريب 0.3

كميته سياستگذاري: اعضای این کمیته شامل نماینده معاون مطبوعاتی، مدیرعامل نشرآوران، مدیر طرح اشتراک، ناظر طرح اشتراک، نماینده شورای هماهنگی تشکل‌های مدیریتی مطبوعاتی، نماینده مجریان توزیع واجد شرایط در طرح و نماینده شورای مرکزی خانه‌هاي مطبوعات است. این کمیته علاوه بر سیاستگذاری‌ها، مسئولیت تعيین یارانه اشتراک در هر قرارداد و رسیدگی به تخلفات و رسيدگي به اختلافات طرفين قرارداد را خواهد داشت.

ضریب کیفی: امتیاز هر نشریه در قالب طرح‌های رتبه‌بندی ذیربط که در حساب کاربری نشریه و سایت معاونت مطبوعاتی مشاهده مي‌شود.

سامانه جی‌آی‌اس: سامانه برخط پایش و نظارت ارسال نشریه به آدرس مشترکان بر پایه جی‌پی‌اس (مختصات جغرافیایی).

نشریات تخصصی یا اختصاصی: نشریاتی که در پروانه انتشارشان زمینه اختصاصی یا تخصصی ثبت شده است.

***

ضوابط طرح:

1- همزمان با عقد قرارداد یک حساب کاربری در اختیار نشریه قرار می‌گیرد که می‌تواند مدیریت‌های زیر را انجام دهد:

1) نگارش متن معرفی نشریه

2) مدیریت مشترکان به تفکیک متغیرها و تاریخ انقضای اشتراک هر یک

3) تنظیم هزینه ارسال سفارشی

2- برای نشریه بخش خصوصی که نخواهد از یارانه اشتراک استفاده کند، تیراژ حمایتی (صرفاً هزینه توزیع) تا دو برابر، قابل افزایش است.

3- گزارش عملكرد هر ماه در پنجمين روز كاري ماه بعد، گرفته مي‌شود. ورود اطلاعات ارسال (شماره مسلسل و تاریخ ارسال) در سایت اشتراک توسط مجری توزیع انجام می‌شود. اين اطلاعات، غیرقابل اصلاح است. اگر اين اطلاعات به اشتباه وارد سامانه شود یارانه‌هاي اشتراک و توزیع نشریه بابت آن شماره پرداخت نمی‌شود. همچنین اگر گزارش ارسال تا پایان ماه در سامانه ثبت نشود امکان ثبت در ماه بعد بابت آن شماره‌ها را نخواهد داشت.

4- چنانچه موارد زير انجام نشده باشد، يارانه اشتراك و توزيع به نشريه تعلق نمي‌گيرد:

1) گزارش ارسال تعداد کل نسخه‌های ارسالی موزع مورد قبول مؤسسه یا شرکت پست تا 5 روز کاری پس از پایان ماه. برای نشریاتی که توزیع شان را پست انجام می دهد ارسال تصویر رسید پستی که از دفاتر پستی اخذ شده به ایمیل معرفی شده از سوی سامانه اشتراک در همان روز توزیع الزامی است.

2) اعلام وصول تأييدشده كليه شماره‌هاي ارسالي

3) تطابق نام صاحب حساب با نام نشریه یا صاحب امتیاز

4) ارسال نسخه‌‌های حاوی آگهی‌های مؤسسه تا 5 روز کاری بعد از پایان ماه. نشریه متعهد است به‌صورت رایگان، ظرفیت تبلیغاتی خود را در اختیار طرح بگذارد. برای روزنامه‌ها، هفته‌ای دو شماره (هر نوبت تا سقف یک چهارم صفحه) و برای مجلات، یک صفحه در هر شماره. این آگهی‌ها شامل اطلاع‌رسانی طرح اشتراک یا معرفی و تبلیغات برنامه‌ها و رویدادهای فرهنگی هنری است که توسط مؤسسه برای نشریه ارسال می‌شود.

5- نشریات غیرروزانه با ورود به طرح قبول می‌کنند که مشترک در هر نقطه‌ای از کشور را بپذیرند.

6- امکان ارسال سفارشی نشریات فراهم است. نشریه می‌تواند در پنل خود معین کند که مابه‌التفاوت هزینه ارسال سفارشی با عادی یا یارانه توزیع با هزینه ارسال را نشریه تأمین می‌کند یا مشترک.

7- نرم‌افزار اشتراك به گونه‌اي طراحي شده كه پس از پر شدن سقف مشترکان، سهم نشریه و مشترک به نحوی در سایت تنظیم می‌شود که یارانه اشتراك، برای این مشترکان جديد، صفر شود (با قابلیت اصلاح خودکار، در صورت کاهش مشترکان). همچنين براي اين گروه، نیمی از هزینه توزیع به نشریه داده می‌شود و مابه التفاوت آن از مشترک اخذ می‌شود. (تا سقف 2 برابر تیراژ حمایتی).

8- مسئولیت به موقع رساندن نشریه به آدرس مشترک و پاسخگویی به شکایات مشترکان با نشریه است.

9- ثبت ارسال برای نشریات با دوره انتشار دوهفته‌نامه و بالاتر صرفاً پس از تأیید اعلام وصول در سامانه جامع رسانه‌های کشور میسر خواهد بود. برای ثبت ارسال هفته‌نامه‌ها نیز اعلام وصول نسخه ماقبل آخر می‌بایست در سامانه جامع رسانه‌های کشور تایید شده باشد.

10- سامانه به گونه‌ای طراحی شده که برای نشریات مهلت ارسال در نظر گرفته شده است. مهلت ارسال بر اساس تاریخ انتشار نشریه که در سامانه جامع رسانه‌های کشور اعلام وصول شده است، به شرح زیر است:

هفته‌نامه: 5روز                 دوهفته‌نامه: 10روز               ماهنامه: 20روز                   دوماهنامه و فصلنامه: 30روز              

11- نشریاتی که به روزنامه، تغییر وضعیت می‌دهند و می‌خواهند انتشار روزانه خود را شروع کنند گزينه «ثبت ارسال» در سامانه تا تعیین قیمت جدید یارانه اشتراک و تعیین مابه‌التفاوت آن غیرفعال می‌شود.

12- چنانچه قیمت نشریه در طول قرارداد، افزایش پیدا کند در انجام تعهدات نشریه به مشترکانی که قبلاً مشترک شده‌اند تغییری حاصل نمی‌شود.

13- حضور نشریات در سامانه، مشروط به داشتن حداقل ضریب کیفی به شرح جدول زیر است:

نوع نشریه

ضریب کیفی

روزنامه سراسری

40

روزنامه غیرسراسری

30

ساير نشريات سراسری

60

ساير نشریات غیرسراسری

50

 

تبصره: نشریه سوم به بعد هر صاحب امتیاز، زمانی در طرح پذیرش می‌شود که ضریب کیفی نشریه جدید 10 امتیاز بالاتر از جدول فوق باشد.

14- با نشريات زير تا رفع مشكل، قرارداد منعقد نمي‌شود:

1) نداشتن فهرست بيمه‌ براي روزنامه‌ها، هفته‌نامه‌ها و دوهفته‌نامه‌ها (دوهفته‌نامه‌هاي استاني و هفته‌نامه‌هاي استان‌هاي كم‌برخوردار از اين شرط معاف هستند).

2)تخلفات نشريات قبلي صاحب امتياز در طرح اشتراك.

3) تخلفات نشريه از آيين‌نامه اجرايي قانون مطبوعات به‌ویژه تخلف از مشخصات پروانه‌ای كه منجر به فعال شدن گزينه «عدم حمايت» در سامانه جامع رسانه‌هاي كشور شده است.

4) نظم در انتشار کمتر از 80 درصد.

15- هر شخص حقیقی هنگام ارائه درخواست اشتراک نشریه، موارد زیر را می‌بیند و تقاضای اشتراک خود را ثبت می‌کند:

قیمت روی جلد، تخفیف نشریه، یارانه اشتراک، مبلغ حمایت حامی و نام وی، نوع ارسال و هزینه آن و محل تأمین هزینه آن، تعداد شماره درخواستی (3 ماهه یا 6 ماهه) و مبلغ قابل پرداخت.

16- هر متقاضی می‌تواند سایر نشریات را نیز مشترک شود اما حداکثر از یارانه اشتراک و یارانه توزیع سه نشریه استفاده کند (‌حداکثر یکی از آنها می‌تواند روزنامه باشد).

17- حساب کاربری مشترک، زماني فعال می‌شود که کد فعالسازی ارسالی به تلفن همراه خود را در پنل سامانه وارد کند.

18- هرگونه ثبت‌نام مشترک که در آن به جای نام و نام خانوادگی، اسامی دیگری (مانند اماکن، نام‌ غیرواقعی و...) وارد شود و یا دارای اطلاعات نامعتبر تلفن همراه، آدرس ناقص یا کدملی نادرست باشد، از سامانه حذف و امکان عودت وجه واریزی وجود ندارد.

19- برای هر نشانی نهایتا 5 مشترک برای یک نشریه، قبول می‌شود.

20- در صورت قطع اشتراک از سوی نشریه، مانده ریالی به حساب مشترک عودت داده خواهد شد. همچنین مشترک هر زمان که بخواهد می‌تواند از ادامه اشتراک انصراف دهد. در این صورت وجه باقیمانده فقط به حساب مشترک واریز می‌شود. در اين زمينه، اطلاع‌رساني‌هاي لازم نيز انجام خواهد شد. چنانچه حساب اعلامی به نام مشترک نباشد، عودت باقیمانده موجودی مشترک، امکان‌پذیر نخواهد بود.

21- مشترکانی که در طول مدت این قرارداد، مشترک نشریه می‌شوند تا پایان دوره اشتراکشان مشمول یارانه اشتراک و یا توزیع خواهند شد.

22- گزارش‌های تماس با مشترکان در سامانه ثبت می‌شود. نشریه پس از رسیدگی‌های لازم توضیحات خود را در سامانه ثبت می‌کند که توسط ناظر، بررسی و نتیجه در گزارش عملكرد ماهانه اعمال می‌شود.

23- راستی‌آزمایی وصول نشریات توسط ناظر انجام می‌گیرد. بر این اساس، حداکثر 30 درصد تماس (تلفنی یا پیامک) با مشترکان انجام می‌شود. به‌علاوه از سامانه  GISنیز گزارش‌گیری می‌شود. ملاک پرداخت ارزیابی‌ها، نتایج اخذ شده از نمونه آماری مشترکان، شکایات واصله و تشخیص ناظر است. ضمناً با هدف افزايش كيفيت خدمات، مشتركان نقاط دورتر و همچنين مشتركاني كه قبلاً اختلالاتي در وصول داشته‌اند،‌ در اولويت آمارگيري هستند.

24- در صورتیکه یک مشترک به دو تماس تلفنی و دو پیامک ارسالی پاسخ ندهد وضعیت او معلق می‌شود و بلافاصله اطلاع‌رساني لازم در سامانه درج مي‌شود. تعلیق بیش از 10 روز و عدم احراز هویت مشترک باعث حذف مشترک و اشتراک‌های او می‌شود.

25- اطلاعات مشترکان محرمانه است و نباید در اختیار غیر قرار بگیرد.

26- با توجه به محدودیت اعتبارات این طرح، چنانچه كل مبالغ واریزی مشترکان در سامانه، در هر روز از 500 میلیون ریال تجاوز کند، سقف تیراژ پایه کاهش می‌یابد. البته در این حالت نشریاتی که هنوز به سقف تیراژ حمایتی جدید نرسیده‌اند می‌توانند همچنان مشترک جذب کنند و نشریاتی که بیش از این سقف مشترک دارند، امکان ثبت اشتراک بدون حمایت را دارا هستند.

27- موارد زير حسب مورد، منجر به منقضی شدن اشتراک مشترکان نشریه و عودت باقیمانده وجه آنان، غيرفعال شدن پذيرش مشترك، غيرفعال شدن ثبت ارسال و تعليق پرداخت نشریه (و ساير نشريات همان صاحب امتياز) تا تعيين تكليف توسط كميته سياستگذاري مي‌شود:

1)تمام موارد بند 14

2) كاهش شديد تعداد صفحات نسبت به زمان عقد قرارداد

3) عدم ارسال، ‌ارسال شماره‌هاي قديمي، ارسال برای تعداد کمتری از مشترکان و خطای زیاد توزیع

4) انتشار و توزيع نشريه افزون بر دوره انتشار

5) به‌کارگیری فرايندهاي غيرمعمول در سامانه

6) وجود بستری غیر از سامانه اشتراک برای اشتراک‌گیری نشریه

7) توزیع گسترده با تأخیر. به منظور رعایت حقوق مشترکان ضرب‌الاجل رساندن نشریه به شرح جدول زیر است:

 

 

شهری که دفتر مرکزی نشریه واقع است

سایر مناطق کشور

روزنامه

10 صبح

12ظهر*

هفته‌نامه به بالاتر

48 ساعت پس از توزیع

حداکثر یک هفته پس از توزیع

 

* در صورتیکه روزنامه، پذیرش مشترک از سایر شهرها را فعال کرده باشد.

8) عدم پاسخگویی و رفع شکایت مشترکان. نشریه قبلاً با اعلام تلفن پاسخگویی در پنل نسبت به بررسی و رفع شکایات مشترکان نیز اقدام می‌کند.

9) هرگونه مغایرت (قیمت، قطع، تعداد صفحه و نوع کاغذ) بین نسخه مشترکان، نسخه اعلام وصول شده و نسخه توزیع دکه‌ای

10) عدم درج شماره سریال (یا تاریخ انتشار) و نام نشریه در تمام صفحات غیرآگهی

28- اگر برای ناظر محرز شد شماره‌هایی از نشریه به دست مشترک نرسیده است، با اعلام ناظر به نشریه، نشریه نسبت به ارسال آن نسخه‌ها به مشترک اقدام می‌کند. در صورت عدم ارسال، مبلغ مشترک (مبلغ مانده و مبلغ نشریاتی است که عدم وصولشان محرز شده) به وی عودت و وصول آن مشترک در راستی‌آزمایی صفر منظور می‌شود.

29- پس از خرید مشترک، روزنامه‌ها حداکثر 15 روز و سایر نشریات، حداکثر یکماه فرصت دارند، ارسال را آغاز کنند. در غیر اين‌صورت تمامی مبلغ واریزی مشترک به وی عودت داده خواهد شد و معادل همان میزان، نشریه جریمه می‌شود.

30- فسخ قرارداد: این قرارداد فقط در شرایط ذیل و پس از تسویه کامل قابل فسخ است:

تعطیلی نشریه که در این صورت باقیمانده وجوه مشترکان توسط مؤسسه عودت داده می‌شود.

2) توافق طرفین یا شرایط اضطراری و غیرقابل پیش‌بینی برای هر یک چنانچه امکان رفع آن نباشد.

3) اعلام قبلی و کتبی یک ماهه به طرف مقابل و ناظر. بدیهی است در این مدت طرفین موظف به اجرای تعهدات خود هستند.

 طرف‌های قرارداد هیچ‌گونه مسئولیتی (از قبیل بیمه، مالیات، دستمزد، اضافه کار، حوادث و...) در خصوص همکاران طرف دیگر ندارند. 

 

لیست مجریان توزیع
نام مجری توزیعایمیل شرکتتلفن شرکتسایر اطلاعات تماس شرکت
شرکت توزیع آرمان پخش اصفهانArmanpakhsh86@gmail.com031-35544083
موسسه فرهنگی مطبوعاتی صمتinfo@smtnews.ir021-88722735
نشرگسترامروزbehnam.maghsoudi@gmail.com021-61933114
شرکت وارشvareshnashr@gmail.com011-33300232
مروارید، هنر، دریاmorvaridhonar_darya@yahoo.com076-32246384
موسسه جمعیت ادبی آلیکinfo@alikonline.ir021-88761154
موسسه مطبوعاتی پیام آوران کرمانrkhadishi@gmail.com034-32435910
موسسه فرهنگی قدسmf.quds@gmail.com051-37685011
نیک نگاران بیداری مرکزیnamehamir@gmail.com086-32215787
نامه امروزnameh.emrooz@yahoo.com021-88338554